Na jakiej podstawie ustala się cenę diamentu?

Biżuteria z diamentami to marzenie nie jednej kobiety. Te szlachetne kamienie prezentują się niezwykle okazale a do tego są symbolem luksusu i klasy. Zakup diamentu to zazwyczaj dość spory koszt. W tym artykule postaramy się wam przybliżyć na jakiej zasadzie wyceniany jest diament.


Aby wiedzieć jak prezentuje się wartość diamentu należy oprzeć się na zasadzie 4K. Czyli Kształt, Klarowność, Kolor i ilość Karatów.

Zacznijmy od kształtu. Jest to czynnik który ma wpływ na blask jak i ogólną prezencję diamentu. Zazwyczaj okrągły, oszlifowany diament posiada 58 płaszczyzn. Trzydzieści trzy z nich znajdują się na górze natomiast 24 u podstawy. Każda z płaszczyzn diamentu musi być umiejscowiona w geometrycznym porządku. Wysokiej jakości diamenty zawsze powinny być właściwie oszlifowane oraz posiadać odpowiednie proporcje.

Kolejnym czynnikiem jest klarowność diamentu. Ten parametr określany jest przez ilość, lokalizację, wielkość oraz zanieczyszczenia czy też wytrącenia znajdującego się w kamieniu. Zasadniczo zakłada się, że im mniej wtrąceń posiada diament tym większa jest jego czystość. Diamenty które nie posiadają skaz są najbardziej cenione i ich ceny są najwyższe.

Innym czynnikiem jest kolor diamentu. Diamenty bezbarwne lub też praktycznie całkowicie pozbawione barwy są najbardziej cenione. Mimo, że podczas badania gołym okiem diament może się wydawać całkowicie pozbawiony koloru to pod lupa posiada zawsze ślady żółtego lub jasno brązowego mieszkania.

Ostatnim czynnikiem są posiadane karaty. Waga diamentu jest właśnie podawana w karatach. Sama waga diamentu musi być jednak zawsze rozpatrywana w stosunku do trzech wcześniejszych czynników. Diament o wadze 1 karata może być bowiem więcej wart od takiego o wadze 5 karatów jeżeli pozostałe trzy czynniki górują jakością.

Aby mieć jednak pewność na temat tego jaka może być faktyczna wartość naszego diamentu oraz czy jest on autentyczny warto oddać go do certyfikacji do laboratorium gemmologicznego takiego jak - http://www.pollabo.pl/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Diament - charakterystyka i sposób powstawania

Karbonado, czyli czarny diament

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?