Krótka historia środków płatniczych




Jak wiadomo nie zawsze ludzie płacili monetami, w obecnych czasach możemy zapłacić za coś kryptowalutami, jednak zanim wynaleziono płatności, ludzie mieli inne sposoby na to aby kupić przedmioty.

Na samym początku, ludzie nie kupowali przedmiotów, obowiązywała wtedy zasada towar za towar. W zależności co chcieliśmy dostać to musieliśmy za to zaoferować podobny towar który dla kogoś był po prostu tak samo cenny. Taki środek płatności funkcjonuje do dziś. Na przykład możemy płacić diamentem który jest dużo warty, jednak najwięcej warty diament posiada certyfikat diamentu który świadczy o jego oryginalności i cenie.

Później ludzie poznali złoto, wtedy stał się to podstawowy środek płatniczy. Za ten cenny kruszec można było kupić bardzo wiele. Jednak w późniejszym czasie, transport i przechowywanie złota stało się mało ekonomiczne doprowadziło to do wprowadzenia weksli które potem przekształciły się w znane dzisiaj waluty.

Oczywiście historia środków płatniczych jest bardzo rozległa jednak dziś chciałem przedstawić krótki zarys jak powstały waluty.

Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Historia środków płatniczych sięga dalekich dziejów. Kiedyś płaciło się towarem za towar, aż w końcu po wielu latach został wynaleziony środek płatniczy w postaci monety czy srebrników. Taki dział o monetach i ich kolekcjonowaniu nazywa się numizmatyką i wiele fajnych faktów znalazłam na http://www.skarbnicanarodowa.org gdzie każdemu mogę polecić tą stronę. Jeśli chodzi natomiast o złoto, to w dalszym ciągu jest to kruszec budzący wiele gorączkowych spekulacji w świecie płatniczym.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kiedyś bardziej ludzie wykorzystywali kruszec do tego aby płacić nim za różnego rodzaju produkty czy usługi. Dziś zachowały się jedynie stare monety i oczywiście stare złote medale www.skarbnicanarodowa.info.pl/zlote-medale które są bardzo fajnym elementem jeśli chodzi o całą numizmatykę i kolekcjonowanie okazów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Diament - charakterystyka i sposób powstawania

Karbonado, czyli czarny diament

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?