Szmaragd - cechy i właściwości kamienia


Szmaragd to kamień szlachetny, który jest odmianą berylu. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa smaragdus, które oznacza po prostu kolor zielony. Sama nazwa wskazuje jakiego koloru jest to minerał. Wraz z diamentem, szafirem i rubinem to najtwardszy minerał występujący w przyrodzie.



Największą wartość osiągają szmaragdy o barwie ciemnozielonej, a najlepsze okazy mogą mieć ceny nawet wyższe od diamentów. Istnieje również specjalny szlif szmaragdowy – jest to specjalny szlif schodkowy, który jest charakterystyczny dla tych kamieni.

Jest to bardzo poszukiwany i wyjątkowo cenny kamień jubilerski, który w tej dziedzinie stosowany jest już od starożytności. Bardzo ceniony był na przykład w Egipcie lub w Persji.

Największy kamień jaki dotąd wydobyto pochodzi z Kolumbii. Wielkie okazy udawało sie również znaleźć w Brazylii, która obecnie jest największym dostawcą szmaragdów na światowym rynku oraz w Rosji. Obecnie możliwa jest również ich syntetyczna produkcja, podobnie jak w przypadku diamentów. Możliwe jest również ulepszanie szmaragdów poprzez wygrzewanie ich w olejach – powoduje to ukrycie skaz i pęknięć występujących naturalnie na powierzchni kamienia.

Podobnie jak inne minerały szmaragdy posiadają znajdujące się wewnątrz inkluzje, czyli ciała obce. Mogą być one gazowe, ciekłe lub mineralne. To właśnie one pomagają w rozpoznaniu pochodzenia danego kamienia. Charakterystyczną cechą tego kamienia szlachetnego jest również pleochroizm, czyli zjawisko zmiany barwy pod wpływem polaryzacji przechodzącego przez niego światła. Jego twardość wynosi 8 na 10 w teście Mohsa, plasując się w czołówce twardych minerałów.

Mówi się, że zielona barwa uspokaja. Podobne właściwości przypisuje się szmaragdowi. Podobno już w starożytności zauważono, że potrafi on działać uspokajająco na człowieka. Ponadto według niektórych wpływają one pozytywnie na przy niektórych problemach zdrowotnych, takich jak choroby serca, nadciśnienie, czy bezsenność.

http://www.pollabo.pl/6,1,0,cennik.html

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Diament - charakterystyka i sposób powstawania

Karbonado, czyli czarny diament

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?