Diament syntetyczny - czym różni się od naturalnego?

Już od kilkudziesięciu lat wytwarza się diamenty syntetyczne. Są to kamienie wytworzone sztucznie, których najważniejsze cechy są bardzo zbliżone do prawdziwych. Jednak otrzymanie takiego diamentu nie jest sprawą prostą ani tanią.




Wyjątkowe cechy prawdziwych diamentów, a także ich bardzo wysoka cena spowodowały chęć poszukiwania alternatywnego materiału. Z tego powodu powstałą metoda syntezowania diamentów. Już w latach pięćdziesiątych Amerykanie i Szwedzi zajęli się produkcją diamentów syntetycznych. Powstały w procesie syntezy wysokociśnieniowej, stworzone z gazów z zawartością węgla. Teraz ich produkcja stała się dużo bardziej powszechna. Szacuje się, że rocznie powstaje ich aż 450 milionów karatów, co gwarantuje zaspokojenie większości światowego zapotrzebowania.

Jak wytwarza się syntetyczne diamenty? Do ich powstania potrzebne jest wysokie ciśnienie, syntetyczne zarodki diamentu z dodatkiem pierwiastków żelaza, niklu, kobaltu i grafitu,. Wszystkie te składniki umieszcza się w specjalnej komorze, w której pod wpływem bardzo wysokiej temperatury, przekraczającej 1000 stopni Celsjusza oraz po upływie kilkudziesięciu lub nawet kilkuset godzin udaje się otrzymać syntetyczny diament.


Początkowo produkowano wyłącznie bardzo małe diamenty, jednak teraz, dzięki ulepszeniu procesu wytwarzania możliwe jest wytworzenie znacznie większych egzemplarzy. Obecnie możliwe jest stworzenie diamentów, których masa wynosi nawet kilkadziesiąt karatów!
Z biegiem czasu zmieniło się również zastosowanie syntetycznych kamieni. Początkowo przeznaczone były głównie do celów przemysłowych, jednak z biegiem czasu zaczęto je również wykorzystywać w jubilerstwie. W pewien sposób rozwiązuje to kwestię coraz mniejszej dostępności naturalnych diamentów, a także ich wygórowanej ceny. Diamenty syntetyczne są zwykle kilkukrotnie tańsze od ich syntetycznych odpowiedników.

Diamenty to zwykle poważna i kosztowna inwestycja, dlatego warto wspomnieć o tym, jak rozróżnić diamenty syntetyczne od naturalnych. Kupując naprawdę kosztowny kamień powinniśmy mieć pewność, jakiego rodzaju jest to diament. Stuprocentową pewność może nam dać tylko certyfikat wydany przez profesjonalne Laboratorium Gemmologiczne. Rozróżnienie gołym okiem dobrej jakości diamentu syntetycznego jest praktycznie niemożliwe bez pomocy specjalistów.


Kamienie syntetyczne osiągnęły już taki poziom, że ich walory estetyczne na pierwszy rzut oka nie różnią się od tych naturalnych. Jedyną cechą widoczną przez przeciętnego kupującego jest cena, która w przypadku produktu syntetycznego jest nieporównywalnie niższa. Niestety rodzi to również pewne problemy. Niedoświadczony kupujący może się dać łatwo oszukać, płacąc wygórowaną kwotę za kamień, który nie powstał w sposób naturalny. To powoduje, że na laboratoriach gemmologicznych ciąży jeszcze większa odpowiedzialność w pomocy kupującym. Kupujący również powinni duża dokładniej sprawdzać kupowane przez siebie produkty, a przede wszystkim żądać od sprzedającego okazania certyfikatu. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są opakowania typu SEAL, które gwarantują bezpieczeństwo i pewność transakcji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Diament - charakterystyka i sposób powstawania

Karbonado, czyli czarny diament

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?