Srebrna biżuteria - sposoby na jej zabezpieczenie


Srebro to bardzo ceniony materiał stosowany powszechnie w jubilerstwie. Jego srebrzystobiała barwa jest bardzo charakterystyczna, a jednocześnie elegancka i ponadczasowa. Jednak każdy materiał po pewnym czasie okazuje ślady użytkowania. Dlatego warto zadbać o swoją biżuterię, aby służyła przez wiele lat.




W czystej postaci srebro jest materiałem mało trwałym, elastycznym, który podatny jest na uszkodzenia mechaniczne. Cechuje się też słabą odpornością na reakcje chemiczne, na które jest narażone w trakcie codziennego użytkowania i codziennych czynności. Dwutlenek siarki znajdujący się w powietrzu z powodu różnego typu zanieczyszczeń powoduje ciemnienie biżuterii lub powstawanie na niej nalotu. Sama reakcja z ludzkim organizmem powoduje zmiany w srebrnych błyskotkach. Jest to naturalna reakcja tego materiału, jednak są sposoby, które przynajmniej częściowo pomagają nam zapobiec niechcianym zmianom.

Rodowanie

Jedną z przydatnych technik jest rodowanie, czyli pokrywanie srebra bardzo cienką warstwą rodu. Po tym zabiegu staje się ono nieco ciemniejsze, jednak zyskuje również charakterystyczną szklaną poświatę i połysk. Dzięki twardości rodu srebrna biżuteria jest dodatkowo zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Mimo wszystko powłoka ta nie jest niezniszczalna i po pewnym czasie zostanie starta z powierzchni srebra.

Oksydacja

Podobnym zabiegiem do rodowania jest oksydacja. Jednak w tym wypadku srebro pokrywa się warstwą tlenku srebra. Ten zabieg z kolei nadaje biżuterii znacznie bardziej matowy wygląd i również nieco ją przyciemnia, nadając przy tym bardzo klasycznego wyglądu. Może też służyć jako narzędzie do celowego postarzania biżuterii.

W jaki sposób rozpoznać, czy posiadana przez nas biżuteria jest w jakiś sposób zabezpieczona? Na pierwszy rzut oka może to być ciężkie do stwierdzenia, jedyne co można stwierdzić to ciemniejszy kolor, jednak dla niewprawionego oka i to może być problemem. Jeśli chcemy mieć pewność, z pomocą może nam przyjść laboratorium gemmologiczne, które przy użyciu profesjonalnego sprzętu określi dokładnie parametry naszej biżuterii, a także zaoferuje wycenę i wystawi odpowiedni certyfikat potwierdzający jej właściwości.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Diament - charakterystyka i sposób powstawania

Karbonado, czyli czarny diament

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?