Opal - co warto o nim wiedzieć?


Opal to jeden z ciekawiej wyglądających kamieni szlachetnych. Dzięki swojej niezwykle bogatej rozpiętości barw występuje wiele jego odmian, różniących się od siebie wieloma cechami. 


To najpopularniejszy naturalny kryształ fotoniczny. Oznacza to, że posiada specjalną strukturę o zmiennym współczynniku załamania światła. Charakterystyczne są również występujące w nim zjawiska optyczne, takie jak opalizacja, opalescencja, czy asteryzm. Biorąc pod uwagę występowanie tych właściwości opal może być zwyczajny lub szlachetny. Ten drugi typ jest szczególnie ceniony w jubilerstwie ze względu na swoje barwy.

Opal stosowany jest w zasadzie tylko i wyłącznie w jubilerstwie. Dzięki swojemu niezwykłemu wyglądowi jest bardzo mocno poszukiwany przez kolekcjonerów. Biżuterie z tymi kamieniami jest naprawdę drogocenna, zwłaszcza z odmianą szlachetną. Czarne odmiany są obecnie najcenniejsze i najbardziej poszukiwane, ponieważ ciemne tło zdecydowanie uwydatnia jego refleksy świetlne. Niestety są one bardzo wrażliwe na zmiany temperatury, a występujący w nich proces dehydracji może powodować jego pękanie.

Opal podzielono na kilka kategorii ze względu na barwę:
  • Mleczny – biała lub lekko szara
  • Niebieski – opale szlachetne o dominującej niebieskiej lub fioletowej barwie
  • Ognisty – odcienie koloru czerwonego
  • Pawiowy – występujące kombinacje barwy niebieskiej, fioletowej i zielonej
  • Zielony – odcienie koloru zielonego
  • Złoty – barwa żółta lub pomarańczowa
  • Różowy – dominująca barwa różowa (jeden z najdroższych rodzajów opali)
Opal szklany


Istnieje również niezliczona liczba odmian tego kamienia, takie jak na przykład bezbarwny hialit; lechosos o mlecznym zabarwieniu; opal błyskowy mieniący się różnymi barwami w momencie poruszania kamieniem; opal pawi, który zachwyca ilością barw, a także wiele więcej ciekawych i różnobarwnych jego odmian.  

Obecna technologia pozwala na produkowanie imitacji opalu. Pierwszy taki kamień udało się stworzyć już w latach 70. ubiegłego wieku.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Diament - charakterystyka i sposób powstawania

Karbonado, czyli czarny diament

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?